لیزر کیوسوئیچ

لیزر کیوسوئیچ با بهره گیری از تکنیک پیش رفته  Q- Switched بهترین درمان برای ضایعات پیگمانته (انواع لک ها) و از بین بردن لکه های قهوه ای ناخواسته، لک های ناشی از پرتو خورشید یا جهت از بین بردن خال کوبی از پوست شما می باشد. این لیزر برای درمان و پاک کردن انواع تاتوهای رنگی، خالهای تیره مادرزادی (Nevus OTA) و کک مک و Lentigo مناسب است.
• پالس انرژی در این  لیزر، که در بیلیونیوم ثانیه است، رنگدانه را در پوست آزاد می کند تا بتواند توسط بدن مجدداً جذب و دفع شود.
• تعداد جلسات درمانی در این نوع لیزر بسته به نوع ضایعه و محل آن متفاوت می باشد.
دستگاه لیزر کیوسوئیچ هلیوس سه، یکی از بهترین و پیشرفته ترین دستگاه لیزر در زمینه جوانسازی و بهبود و درمان لک و ضایعات رنگی می باشد.
این دستگاه با دارا بودن چندین هندپیس با کارایی های متفاوت و منحصر بفرد نوعی رویکرد درمانی مؤثر در بهبود تاتو، لک‌های تیره پوست و‌جوانسازی محسوب می‌شود

اصطلاح «کیو-سوئیچ» به نوع پالس ایجاد شده توسط لیزر اشاره دارد. بر خلاف پوینتر لیزرهای رایج که یک پرتو لیزر پیوسته ایجاد می کنند، لیزرهای کیو-سوئیچ پالس های پرتو لیزری را ایجاد می کنند که تنها یک میلیاردم ثانیه (نانوثانیه) طول می کشد و بعد از مکث می تواند دوباره تابیده شود.  از آنجایی که انرژی لیزر در زمان کوتاهی ساطع می شود، انرژی در پالس های بسیار قوی با طول موج 532 و 1064 نانومتر متمرکز می شود.

پالس‌های کوتاه و قدرتمند از دو مزیت کلیدی برخوردارند. اول اینکه، این پالس ها به اندازه کافی قدرتمند هستند که می توانند با تابش بر روی سطح پوست ناحیه مورد نظر توسط رنگدانه های موجود در اپیدرم جذب شده و قطعات ریز جوهر یا رنگدانه ها را بشکنند، تولید کلاژن سازی را تحریک کنند یا قارچ ها را بکشند. همه لیزرها قدرت کافی برای این کاربردها را ندارند، به همین دلیل است که لیزرهای کیوسوئیچ برای کارایی خود ارزشمند هستند.
دوم، از آنجایی که انرژی صرفاً برای چند نانوثانیه در پوست است، بافت اطراف آسیبی نمی بیند.  فقط رنگدانه گرم می شود و خرد می شود تا سپس پروسه حذف توسط ماکروفاژها در خون انجام شود، در حالی که بافت اطراف بدون تاثیر باقی می ماند.
کوتاه بودن پالس چیزی است که به این لیزرها اجازه می دهد تا ملانوسیتوز پوستی یا خال های ملانوسیتیک (خال های مادرزادی)، خالکوبی های آبی-سیاه، و لنتیژینوز خورشیدی (لک های کبدی یا کک و مک)، یا کشتن قارچ را بدون عوارض جانبی ناخواسته پاک کنند.


کاربردهای درمانی دستگاه لیزر کیوسوئیچ

• درمان لک حاملگی یا ملاسما
• درمان تیرگی پس از التهاب از جمله لک‌های پس از جوش، زخم، آکنه و یا اسکار ناشی آن
• درمان چروک‌های سطحی پوست
• درمان منافذ باز پوست
• خال اوتا
• پاک کردن تاتو
• درمان کک مک
• درمان کراتوز سبوریک
• درمان لک‌های لنتیگو
• بهبود ضایعات عروقی ( تلانژکتازی

بعد از درمان چه اتفاقی می افتد؟

اگر درمان با لیزر قرار است برای ناحیه استفاده شود که سابقه در مان و ابتلا به تبخال و هرپس سیمپلکس را داشته است. به پزشک متخصص پوست حتما باید اطلاع داد زیرا انرژی لیزر ممکن است ویروس را در آن ناحیه فعال کند.
پوسته هایی که در ناحیه ی مداخله ایجاد می شود در مدت چند روز تا 2 هفته روی ناحیه تحت درمان وجود خواهد داشت. (اگر روی پاها باشد ، حتی ممکن است 3-4 هفته باشد).
توصیه می شود که در صورت بروز این عوارض می توان از وازلین ساده یا ژل های مرطوب کننده استفاده کرد و تا زمانی که بهبود نیافته است، می توان ناحیه را به حالت  بانداژ نگه داشت، زیرا این عمل سرعت بهبودی را تسریع می کند.
می توان در مناطق تحت درمان ازکانسلر های  آرایشی استفاده کرد، اما ممکن است پوشاندن آنها با آرایش دشوار باشد.
برای چند دقیقه یا تا چند ساعت پس از لیزر احساس سوزش را در ناحیه تحت درمان می توان احساس کرد.
لک ها ی تحت درمان  قرمز می شوند و پوستی  را  آن ناحیه تشکیل می دهند که باید برای بهبود بهینه و تسریع ریکاوری پوشانده شوند. پوسته تشکیل شده بسته به ناحیه مداخله و اینکه مراقبت های پس از درمان چطور انجام می شود  بین مدت زمان 3 تا 14 روز بهبود می یابد. (بیشتر در ناحیه ی بازوها و پاها

مراقبت های قبل و بعد از انجام لیزر کیوسوئیچ

در جلسه مشاوره سابقه حساسیت های پوستی و داروهایی که مصرف میکنید، در مورد سابقه کلوئید (گوشت اضافه بعد از ترمیم زخم) و مشکلات پوستی خود را حتما با پزشک معالج در میان بگذارید.
• از سولاریوم و حمام آفتاب قبل و بعد از لیزر استفاده نکنید و در روز انجام پروسیجر صورت کاملا تمیز و بدون آرایش باشد.
• بعد از انجام لیزر از داروهای آنتی بیوتیک و پمادهای موضعی که پزشکتان تجویز میکند استفاده کنید، همچنین ممکن است کرم های ترمیم کننده  و ضدآفتاب تجویز شود که باید استفاده شود.
• در مواردی که تاول های پوستی ایجاد شد از تحریک آنها خودداری کنید.


سخن آخر

انجام کارهای درمانی و زیبایی علاوه بر صرف وقت و هزینه اگر نزد متخصصان مجرب انجام نشود ممکن است خصارت های جبران ناپذیری دربرداشته باشد که تاثییر مستقیم در اعتماد به نفس و زندگی اجتماعی فرد داشته باشد. بنابراین در انتخاب پزشک و کلینیک خود دقت لازم را داشته باشید

لیزر کربن یا پیلینگ هالیوودی نوعی روش روشن سازی و جوان سازی پوست است که کاملاً بدون درد بوده، تقریباً بلافاصله اثر می‌کند. این روش درمانی به‌ویژه برای افرادی که پوست چرب دارند یا از جوش سر سیاه، منافذ باز پوست، آکنه و از تیرگی  پوست شکایت دارند، مفید واقع می‌شود. پیلینگ کربن بویژه زمانی به کار شما می‌آید که می‌خواهید بلافاصله ظاهر پوست خود را بهتر کنید. در هالیوود از پیلینگ کربن درست قبل از رفتن روی رد کارپت
(فرش قرمز) استفاده می‌شود. به همین دلیل پیلینگ کربن را پیلینگ هالیوودی نیز می‌نامند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *